Revize, přesněji
kontroly provozuschopnosti
požárních hydrantů

Samostatnost, zodpovědnost, odbornost a suprové ceny. K tomu navíc komplexní péče o vše kolem požárních hydrantů - ať už podzemních, nadzemních či vnitřních.

A co to pro Vás znamená? 

Pojďme spolupracovat
a agendu požárních hydrantů
budete mít zkrátka a jednoduše vpořádku!

 

A jak se na kontroly požárních hydrantů dívá vyhláška?

Provoz požárních hydrantů upravuje zejména § 7, vyhlášky č. 246/2001 Sb., o požární prevenci, v platném znění.

Provozuschopnost instalovaného požárního hydrantu se prokazuje dokladem o jeho montáži, funkční zkoušce, nebo koordinační funkční zkoušce (pozn.: ten Vám musí vystavit osoba, která provedla montáž), kontrole provozuschopnosti, údržbě a opravách (pozn.: zde už přichází na řadu odpovědný revizní technik požárních hydrantů) provedených podle podmínek stanovených touto vyhláškou. 

Kontrola provozuschopnosti požárních hydrantů se provádí v rozsahu stanoveném právními předpisy, normativními požadavky a průvodní dokumentací jeho výrobce nejméně jednou za rok.

Při provozu, kontrole provozuschopnosti, údržbě a opravách požárních hydrantů, u něhož není k dispozici průvodní dokumentace nebo neexistuje výrobce, se postupuje podle průvodní dokumentace a podmínek stanovených výrobcem technicky nebo funkčně srovnatelného druhu nebo typu požárně bezpečnostního zařízení (pozn.: máte několik desítek let staré hydanty? Nemějte strach, i s tím si lehce poradím).

Je-li požární hydrant shledán nezpůsobilým plnit svoji funkci, musí se tato skutečnost na hydrantu a v prostoru, kde je instalován, zřetelně vyznačit. Provozovatel v takovém případě provede opatření k jeho neprodlenému uvedení do provozu a prostřednictvím technika požární ochrany zabezpečí v potřebném rozsahu náhradní organizační, popřípadě technická opatření. Náhradní opatření se zajišťují do doby opětovného uvedení zařízení do provozu.

Při opravách požárních hydrantů lze používat pouze náhradní díly odpovídající technickým podmínkám výrobce (pozn.: pozor na opravy tzv. "na koleně", nemusí se vyplatit). Změny součástí systému požárně bezpečnostního zařízení, které jsou výrobky stanovenými podle zvláštního právního předpisu (hlavních funkčních komponentů) a takové jeho změny, které mají vliv na funkci požárních hydrantů, se považují za udržovací práce na stavbě, které by mohly ovlivnit požární bezpečnost stavby. (pozn.: takové práce mohou dle stavebního zákona vyžadovat stavební ohlášení / povolení).

Doklad o kontrole provozuschopnosti požárního hydrantu vždy obsahuje následující údaje: 

  1. údaj o firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání provozovatele požárně bezpečnostního zařízení a identifikačním čísle; u osoby zapsané v obchodním rejstříku nebo jiné evidenci též údaj o tomto zápisu; je-li provozovatelem zařízení fyzická osoba, také jméno, příjmení a adresu trvalého pobytu této fyzické osoby, 
  2. adresu objektu, ve kterém byla kontrola provozuschopnosti požárně bezpečnostního zařízení provedena, není-li shodná s adresou sídla provozovatele podle písmene a., 
  3. umístění, druh, označení výrobce, typové označení, a je-li to nutné k přesné identifikaci, tak i výrobní číslo kontrolovaného zařízení, 
  4. výsledek kontroly provozuschopnosti, zjištěné závady včetně způsobu a termínu jejich odstranění a vyjádření o provozuschopnosti zařízení, 
  5. datum provedení a termín příští kontroly provozuschopnosti, 
  6. písemné potvrzení o provedení kontroly provozuschopnosti požárně bezpečnostního zařízení, datum, jméno, příjmení a podpis osoby, která kontrolu provozuschopnosti provedla; u podnikatele údaj o firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle; u osoby zapsané v obchodním rejstříku nebo jiné evidenci též údaj o tomto zápisu; u zaměstnance obdobné údaje týkající se jeho zaměstnavatele.
Zde pozor na nepoctivé techniky, kteří neví, jak má správný doklad vypadat a kterých je zejména dle zkušeností státího požárního dozoru, stále velké množství. Nedostatek protokolu totiž budete mít uvedený jako závadu vy, ne technik.