Přenosné hasící přístroje

Hasící přístroje práškové

Práškové hasící přístroje hasí na základě chemických vlastností hasebního prášku, který ovlivňuje hoření. Mají téměř univerzální použití, ale nejsou vhodné pro hašení sypkých hmot (pozn.: např. hašení pilin. dávkovaný prášek může sypkou hmotu značně rozvířit a tím rozšířit požár)

Nejčastěji jsou tyto přístroje plněny univerzálním práškem ABC, který je použitelný na všechny třídy požáru, včetně zařízení pod napětím elektrického proudu s výjimkou hořlavých kovů - třída požáru D.

Práškové hasící přístroje se vyrábějí i v malých velikostech, o obsahu jeden a dva kilogramy. Tyto jsou určeny především pro osobní a nákladní motorová vozidla. 

Hasící přístroje sněhové

Sněhové hasící přístroje se odborně nazývají jako přístroje s náplní CO2. Název sněhový vznikl kvůli tomu, že CO2 uvolňovaný z hasícího přístroje vytváří na povrchu látek bílou krystalickou hmotu podobnou sněhu, tzv. suchý sníh. Hlavním hasebním účinkem sněhového hasícího přístroje je účinek dusivý, jinak řečeno při jeho použití dochází k vytěsnění vzdušného kyslíku z oblasti požáru. 

Značnou výhodou přístrojů je, že CO2 hořící materiál a jeho okolí nijak nepoškozuje, neboť se po použití odpaří. Vhodný je proto i na hašení potravin. Sněhovým hasícím přístrojem lze vzhledem k nevodivosti náplně hasit i zařízení pod napětím elektrického proudu do 1000 V. 

Sněhové přístroje nejsou vhodné na hašení volně ložených sypkých materiálů a prachu. Hasivo je totiž z přístroje vytlačováno značným tlakem a mohlo by dojít k rozfoukání látky nebo ke vzniku výbušné směsi se vzduchem. Sněhové hasící přístroje jsou určeny především pro hašení požárů třídy B a C.

Hasící přístroje pěnové

Pěnové hasící přístroje při svém použití vytvářejí na povrchu hořících látek vrstvu pěny, která zabraňuje přístupu kyslíku, čímž dochází k uhašení požáru. 

Pěnové hasící přístroje se používají především na hašení hořlavých kapalin (benzin, nafta, oleje). Hůře se hasí hořlavé kapaliny ředitelné vodou jako je líh a aceton. Jelikož je pěna tvořena také vodou, platí pro tyto hasící přístroje podobná omezení jako pro vodní. Zejména není možno hasit elektrická zařízení pod proudem. Přístroj je určen pro hašení požárů třídy B.

Hasící přístoje vodní

Dříve nejrozšířenější hasící přístroj, dnes vytlačován přístroji práškovými. Je třeba mít na paměti, že je vhodný na hašení pevných látek a naopak se nesmí používat na elektrická zařízení pod napětím a na požáry látek o velmi vysoké teplotě. Špatně hasí hořlavé kapaliny ropného původu atd. 

Využití má zejména v provozech na zpracování dřeva, papíru, v zemědělství, ve skladech a školních budovách

Voda je dobrým hasivem díky své schopnosti ochlazovat. Přístroj je určen pro hašení požárů třídy A.

Skříně na hasící přístroje

Zrevidovaný hasící přístroj musí být zaplombovaný. Plombou se zpravidla zajišťuje pojišťovací kolík. Plomba je signálem toho, že přístroj od poslední kontroly nebyl použit a je tedy funkční. 

Pojišťovací kovové kolíky se však často stávají terčem vandalismu a krádeží. Pokud hasící přístroj přijde o plombu, stává se z pohledu právních předpisů neprovozuschopným a je potřeba neprodleně provést novou kontrolu provozuschopnosti a prostřednictvím technika požární ochrany, přijmout do doby nápravy dočasná preventivní opatření. K těmto činům, krádežím, dochází předešvím ve veřejně přístupných budovách a školách. 

Zde je tedy vhodné, hasící přístroje umístnit do k tomu určených skříní, které je před těmito krádeži spolehlivě ochrání. 

Skříně však nalzenou využití i v jiných provozech, např. tam, kde by byl přístroj vystaven extrémním podmínkám - prach, vlhkost, chemické látky.